Lokalizacja Cornej Owcy
Położenie naszego gospodarstwa w bezpośrednim sąsiedztwie lasu zachęca do pieszych wędrówek.
Stopień trudności codziennych eskapad narzucasz sobie sam dowolnie wybierając odpowiednią dla Ciebie aktywność fizyczną.
Położenie naszego gospodarstwa w bezpośrednim sąsiedztwie lasu zachęca do pieszych wędrówek. Stopień trudności codziennych eskapad narzucasz sobie sam dowolnie wybierając odpowiednią dla Ciebie aktywność fizyczną. Zaczynając od zwykłego spaceru asfaltową ul. Rowerową, poprzez szybkie wypady szlakiem czerwonym na pobliskie szczyty, z których roztacza się panorama doliny potoku Żabniczanki, rzeki Soły oraz panorama Żywca i okolic.
Dla spragnionych wycieczek górskich do dyspozycji mamy szlak czerwony oraz niebieski, na których przecięciu położone jest nasze gospodarstwo. Chcąc przejść pasmem gór zamykających dolinę Żabnicy od południa, wschodu i północy wystarczy skierować się na jeden z w/w szlaków i po całodziennej wędrówce wrócić w to samo miejsce z którego rozpoczęliśmy wędrówkę, do nas do „Cornej Owcy”. Wędrując po pobliskich szczytach możesz skorzystać z usług oferowanych przez liczne schroniska, jak te na Hali Boraczej, Lipowskiej, Rysiance czy stacji turystycznej na Słowiance.
Lokalizacja „Cornej Owcy” jest odpowiednia dla uprawiania całorocznie takich dyscyplin jak: nordic walking, bieganie, jazda na rowerze, piesza czy rowerowa turystyka górska. W zimie można korzysta z pobliskich stoków narciarskich lub po prostu pozjeżdżać na sankach z sąsiednich górek.
W wietrzne dni na szczycie wzgórza Bukowina swoje miejsce na ziemi znaleźli wielbiciele snowkitingu i landkitingu. Jeżeli preferujesz ten rodzaj aktywności to gorąco zapraszamy.
Dla miłośników sportów wodnych szybka komunikacja z rejonem jezior: Żywieckiego czy Międzybrodzkiego, umożliwia bezproblemowe korzystanie z uroków przepięknych akwenów wodnych.
Odżywające w ostatnich latach tradycje pasterskie pozwalają na obserwowanie wypasających się stad owiec, których historia wypasu i związane z tym obrzędy mają swoje źródła w kulturze wołoskiej. Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o imprezach takich jak łossod czy redyk, po prostu musisz wziąć w nich udział. Tu napijesz się zyjtycy, poczęstujesz okowitą czy skosztujesz pysznego owczego sera.
Wciąż żywa kultura górali żywieckich obecna jest w różnego rodzaju festiwalach czy okolicznościowych imprezach. Biorąc w nich udział pogłębisz swoją wiedzę o naszej lokalnej kulturze: smakach góralskiej kuchni, tradycyjnych ubiorach i obrzędach a to wszystko w oprawie żywiołowej góralskiej muzyki.
Bardzo ciekawe i barwne widowisko ma miejsce w okresie przełomu roku. Na pożegnanie starego i przywitanie nowego roku na ulicach pojawiają się grupy kolędnicze zwane „Przebierańcami”, które odwiedzając domostwa, odprawiają rytualne tańce przy tradycyjnej muzyce góralskiej, połączone z życzeniami noworocznymi.
Czy słyszałeś kiedyś o „Westerplatte Południa” ? Jeżeli interesuje Cię historia i tajemnice z nią związane koniecznie musisz nas odwiedzić. To tutaj w pierwszych dniach wojny Polacy stawiali zacięty i heroiczny opór najeźdźcy. Możesz na własne oczy zobaczyć fortyfikacje z tamtych czasów.
Odwiedzając schrony bojowe o nazwach: Waligóra, Włóczęga, Wąwóz, Wyrwidąb czy Wędrowiec z udostępnioną zwiedzającym Izbą Pamięci dowiesz się więcej o bohaterstwie naszych przodków. Dodatkowo możesz odwiedzić pomnik upamiętniający przeprowadzoną przez hitlerowców egzekucję na działających lokalnie partyzantach.
Świetnym pomysłem jest również zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu, gdzie można się dowiedzieć jak powstaje piwo a na koniec skosztować orzeźwiającego jasnego trunku.
Najbliższa większa miejscowość a zarazem siedziba powiatu oferuje odwiedzającym wiele różnych atrakcji. Zachęcamy do odwiedzin Parku Zamkowego wraz z Zespołem Zamkowym w Żywcu, gdzie dowiecie się o historii miasta oraz nierozłącznie z nim związanej historii rodziny Habsburgów.